Stovky tisíc Čechů žijí s prediabetem, aniž by o tom věděli
08.11.24 285x přečteno
14.11. je světový den diabetu
S rychlým nárůstem obezity se v Česku šíří také cukrovka 2. typu, což je nejen zdravotní, ale i socioekonomický problém. Zatímco před 50 lety měla nadváhu nebo obezitu asi pětina populace a cukrovkou trpěla jen čtyři procenta lidí, dnes má nadváhu přes 60 % Čechů a cukrovku má přibližně každý desátý. K aktuálnímu tématu prevence diabetu a možností včasného zásahu uspořádal Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny kulatý stůl s odborníky pod záštitou PharmDr. Petra Fifky.
Na Světový den monitoringu diabetu 14. 11. 2024 si připomínáme, že s cukrovkou 1. nebo 2. typu se podle Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku léčí v Česku asi milion lidí. Praktičtí lékaři ale zaznamenávají také vyšší výskyt prediabetu, což je předstupeň diabetu, který lze včasnou změnou životního stylu zvládnout. Kritická je hladina cukru v krvi – u zdravého člověka má glykémie hodnotu do 5,6 mmol/l, přičemž hladina nad 7 mmol/l už značí diabetes 2. typu. Hodnoty mezi 5,6 a 7 mmol/l signalizují prediabetes, který odborníci vídají stále častěji.
Prevence je klíčová
Pacienti s prediabetem nemusí zatím užívat léky, důležité jsou však úprava jídelníčku, pravidelný pohyb a celkově zdravější životní styl. Ovšem ani zdravé návyky někdy nestačí, protože každé tělo má jinou míru tolerance k tuku. Významnou roli hrají i stres a jeho vliv na hladinu krevního cukru. Hormony jako kortizol a adrenalin, které se vyplavují při stresu, mohou zvýšit glukózu natolik, že přispějí k rozvoji diabetu. Neméně důležitý je kvalitní spánek – jeho nedostatek totiž u diabetiků 2. typu zvyšuje riziko kardiovaskulárních problémů.
Péče o vlastní zdraví a snaha předcházet diabetu znamená sledování hladiny cukru v krvi, úpravu životosprávy a vyhýbání se chronickému stresu.